Boxer Dergisi - Türkiye'nin en çok satan erkek dergisi

Anasayfa - Haber

Dizel mi LPG mi? Hangisi daha avantajlı?

Haber Tarihi : 26 Ocak 2009 Pazartesi 23:21:07

Önce eski model Şahin`lerin arkasında “Dikkat, LPG’li araç” yazılarını gördük. Sonra çoğaldılar. Şimdi 200 bin YTL’lik Range Rover`lar bileLPG’li. Benzin fiyatlarının artması LPG ve dizel rekabetini ateşledi. Peki hangisi daha iyi? O mu, bu mu?

Önce eski model Şahin`lerin arkasında “Dikkat, LPG’li araç” yazılarını gördük. Sonra çoğaldılar. Şimdi 200 bin YTL’lik Range Rover`lar bileLPG’li. Benzin fiyatlarının artması LPG ve dizel rekabetini ateşledi. Peki hangisi daha iyi? O mu, bu mu?

Birkaç sene öncesine kadar otomobil satın alırken yakıt tüketimi belirleyici bir kriter değildi. Önemli olan otomobilin sürat kadranının maksimum kaçı gösterdiği, imajı, rengi, koltukları, konforu gibi donanım seçenekleriydi. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de benzin fiyatlarına yapılan zamlar otomobil kullanıcılarını farklı alternatif arayışlarına yönlendirdi. Artık bir otomobil alınırken ilk önce aracın yakıt tüketimine bakılıyor. Bunun neticesinde yakıt tüketiminde kullanıcılar dizel ve LPG arasında tercih yapmaya başladılar. İki yakıt türünün de kendine göre avantajları ve farkları var. LPG’li araç ile dizel araç arasındaki en önemli fark, çevreye verdikleri egzoz gazı değerleri. LPG’li araçlar neredeyse hiç zararlı gaz üretmezken, dizel araçlar (yeni teknolojiyle üretilenleri hariç) belli oranlarda egzoz gazını havaya karıştırıyor.

Diğer bir fark ise motor gücü yani performans karşılaştırmasında ortaya çıkıyor. Pazara sunulan son sistem dizel araçlar enjeksiyon sistemleri sebebiyle daha seri ve daha yüksek motor gücüne sahipler. LPG’li araçlar da ise, daha çok ekonomi amaçlı kullanıldıkları için hız ve motor gücü sağlayamıyorlar.

LPG’li otomobil alırken bazı noktalara dikkat etmek gerek. Öncelikle mutlaka bir markanın orijinal LPG yakıtlı aracı tercih edilmeli. Türkiye’de Fiat, Chevrolet, Daihatsu, Lada ve Proton gibi markalar LPG’li otomobil üreten firmalar. Eğer sonradan araca LPG taktırılacaksa sıralı sistem tercih edilmeli. Bu sistem daha iyi performans sunarken daha az sorun çıkartıyor. Son olarak LPG takılan araçların garanti kapsamından çıkabileceğini ve aracın yetkili satıcılarda takas etme imkanının olmadığını unutmamak gerek.

5 otomobil uzmanına sorduk

Babür Gürel (Auto Write Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
“Dizel performans, LPG ekonomi”

Dizel otomobiller ile LPG’li otomobiller arasında ne gibi farklar var?

Dizel otomobilin patlama riski yoktur. Fakat, LPG’li otomobiller her zaman depolarında sıvılaştırılmış gaz taşıdıkları için patlama riski taşırlar. Orijinal üretilen LPG’li araçlar, sonradan LPG’ye dönüştürülen yakıt sistemli araçlardan daha güvenli. Pazara sunulan son sistem dizel araçlar enjeksiyon sistemleri sebebiyle daha seri ve daha yüksek motor gücüne sahipler. LPG’li araçlar daha çok ekonomi amaçlı kullanıldıklarından hız ve motor gücü aranmaz.

Yakıt tüketimini göz önünde bulundurursak hangisi cazip?

Son gelen akaryakıt zamlarıyla birlikte en baştaki cazipliğini kaybeden LPG’li otomobiller yine en ucuz yakıtı kullandıkları için ekonomik olarak anılabilirler.

Türkiye’de hangi firmalar LPG’li araç üretiyorlar?

Fiat ve Dacia taksi pazarını ele geçirmek için çok cazip fiyatlar ve kampanyalarla LPG’li araç satmaya devam ediyorlar.

Aralarındaki fiyat farkları incelendiğinde LPG mi yoksa dizel araçlar mı daha pahalı?

Açık ara dizel araçlar daha pahalı.

Tarık Akagün (e-otodergi.com editörü)
“LPG’li otomobil fiyat olarak cazip”

Birçok kişi LPG’li araçlara tekerlekli bomba gözüyle bakıyor. Aslında standartlara uygun, doğru yapılmış bir LPG uygulamasından korkmaya gerek yok. LPG tankları 67,5 barlık basınca dayanabilir. Bu imaja rağmen olaya istatistik yönünden bakıldığında farklı bir sonuç ortaya çıkıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2007 verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı 6,5 milyon otomobilin 1,8 milyonu LPG’li. Yani neredeyse üç otomobilden biri LPG’li. LPG’li araçların popülerleşmesinde en büyük etken dizel otomobil ile benzinli otomobil arasındaki fiyat farkı. Dizel almaya parası yetmeyen kişi, benzinli alıyor. Sonra da LPG kiti taktırıyor. LPG’li araçlarla dizel araçların yakıt maliyetlerine bakarsak sonuçlar çok yakın. Büyük şehirde yaşıyorsanız LPG’li bir otomobille yaşayacağınız en büyük sıkıntı aracınızın kapalı otoparklara alınmaması olacaktır.

Önder Canözer (Auto Guide Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
“Dizel LPG’ye göre daha sorunsuz”

Bu iki yakıt konusunda tercihim dizelden yana olur. Sonuçta bugün yeni nesil dizel motorlar benzinli motorlara göre daha yüksek performans gösterebiliyorlar. LPG’ye göre sorunsuz çalışabiliyorlar. Fakat tabii son dönemde artan yakıt maliyetleri açısından LPG de giderek önem kazanmaya başladı. LPG’nin en önemli avantajı çevreci bir yakıt olmasından dolayı motorun ömrünü uzatması. Ancak yine de LPG tercih edilecekse mutlaka bir markanın orijinal LPG yakıtlı aracı tercih edilmeli. Bugün ülkemizde bunun en iyi örneği Chevrolet.

Atıl Atılgan (TRTUNING Dergisi Editörü)
“LPG çok daha çevreci”

LPG’nin ilk zamanlarında, bagajında bildiğiniz mutfak tipi tüp gaz ile saatli bomba gibi dolaşan otomobiller hatırlıyorum. Gelişen teknolojiyle birlikte LPG sistemleri de doğru markalar kullanılarak yetkili servislerde montajı yapıldığı takdirde daha güvenli bir hal aldı. Ülkemizde birçok petrol devi LPG satışı yapıyor. LPG daha ekonomik olması sebebiyle ilk dönemde ticari araçlarda yaygın olarak kullanılsa da, bugün tankı bagajına gizlenmiş Jeep Cherokee’ler ve Range Rover’lar biliyorum... Ekonominin yanı sıra, LPG daha az katı atık oranıyla çok daha çevreci.

Fatih Koçar (Vatan Gazetesi Ulaştırma Müdürü)
“Dizel her yönden LPG’den üstün”

Otomobil kullanıcıları dizel araçlarla performansın, LPG’li araçlarla da ucuz yakıt tüketiminin keyfini sürüyorlar. Dizel araçlarda düşük hacimli motorların benzin tüketimiyle normal hacimli LPG’li motorların yakıt tüketimi arasında pek fark yok. Dizelin kullanım zevki rakı içmeye benzer. Tadı ve sarhoşluğu keyif verir. LPG’li araçlardaki kullanım zevki bira içmeye benzer. Bira içmek hamallıktır.

LPG konusunda önemli noktalar

- LPG uygulaması mutlaka standartlara uygun olmalı ve ruhsata işlenmeli.
- LPG uygulamalarından sonra bazen araçların arıza lambası yanabilir ve gaz yememe gibi ufak tefek sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar çözülebilse de can sıkar, ayrıca zaman kaybına neden olur.
- LPG yakıt tankı her 10 yılda bir değiştirilmeli.
- Motor, ilk çalıştırma anında ve stop etmeden önce benzinle çalıştırılmalı. (Sıralı sistemler ilk çalıştırma anında otomatik olarak benzinle çalışıyor.) Bunun nedeni benzinin LPG’ye göre yağlayıcı özelliğinin olması. Bu sayede yakıt sisteminin kuru kalması önlenir.

LPG kiti taktırmak kaça patlar?

Yeni nesil sıralı LPG’lerin fiyatı dört silindirli otomobiller için 1800-1900 YTL civarında. Sekiz silindirli motorlara yapılacak uygulamalarda fiyat 3000 YTL’nin üzerine çıkıyor. Kişinin benzinli bir Range Rover’ı varsa 3000 YTL’lik ek masrafla neredeyse dizele eş yakıt maliyeti elde ediliyor. Tabii lüks otomobil sahipleri eğer araçlarına LPG taktırmışlarsa dikkat çekmemek için genelde geceleri LPG pompasına uğruyorlar.


FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYINIZ !!!

EN SON EKLENEN HABERLER
Arda`nın forma numarası belli oldu  

Rita`dan seksi pozlar  

Liverpool hayranı, Annabelle Alana  

Deadpool’un yeni fragmanı yayında  

Yılmaz Erdoğan futbol takımı kuruyor  

Benzinle çalışan kalemtıraş geliştirdi  

Rihanna`dan sokak modası  

LeBron James’ten sanal gerçeklik videosu  

Star Wars: The Force Awakens’tan yeni rekor  

Apple`dan Twitter`a transfer  

Lemmy Kilmister hayatını kaybetti  

Galatasaray`ın yeni yengesi, Rose Bertram  

Uzun boylu valenin Lamborghini Aventador’la imtihanı  

İkinci güzele porno film teklifi  

Beyaz melek, Val Fit  

Star Wars Kapalı Çarşı`dan giyiniyor  

Gigi`den uyarı  

Boston Dynamics’in robot köpekleri ren geyiği olursa  

Bunu yaparsanız WhatsApp çöküyor!  

Rugby hayranı, Estelle George  

 
Fortune iPad Versiyonu

Sezonun hangi transferi sizce lige damgasını vuracak?

Robin van Persie (Fenerbahçe)
Lukas Podolski (Galatasaray)
Mario Gomez (Beşiktaş)

 


Yazarlar

Ceyhun Yılmaz  

Okay Gönensin  

Melih Can  

Sedat Sertoğlu  

BOXER BÜLTENE ÜYE OLMAK İSTER MİSİNİZ?
Otomobilden spora, modadan teknolojiye en yeni haberlerle hazırlanan şık Boxer bülteni emailinize gelsin! 
RSS | Sık Kullanılanlara Ekle

Erkek Kulübü

  Boxer TV

  Harem Fotogaleri

  Oyunlar

  Fotogaleri

Ana Sayfa | Erkekler Kulübü | Boxer TV | Harem | Oyunlar | Boxer Dergisi | Fotogaleri | Üyelik | İletişim