Boxer Dergisi - Türkiye'nin en çok satan erkek dergisi

Anasayfa - Komik

Mükemmel plaj vücudu için 32 öneri

Haber Tarihi : 07 Mayıs 2009 Perşembe 17:43:21

Yemek yiyerek fazlalıklardan kurtulmanın 32 yolu

Yemek yiyerek fazlalıklardan kurtulmanın 32 yolu

1. Güzellik uykusu: Zil çalıyor. Pizzacı herhalde diye gevşek gevşek kapıyı açıyorsunuz. Angelina Jolie üzerinde minicik şortu, elinde pizzanızla karşınızda. Adamı zıplatacak çeşitlilikte rüyaların yanı sıra uykunun çok önemli bir özelliği daha var: Zayıflamanızı sağlıyor. Nasıl mı?  Uykusuzluk insanlarda stres yaratabiliyor, stres ise kortizol hormonunu arttırıyor. Bu da hem yaşlanmayı hızlandırıyor hem de fazla kiloların vücutta tutulmasına neden oluyor. Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde beş saat uyuyan erkeklerin sekiz saat ya da çok uyuyan hemcinslerine göre daha şişman olduğu tespit edilmiş.

2. Genlerinizi suçlamayın: Suçu anaya babaya atmak kolay tabii. Zaten bizim peder de benim gibi kilolu diyerek kaçamazsınız. Zira araştırmalara göre aile tarihi, kilo dağılımında yüzde 25 oranında etkili. Nadir bulunan ve başa çıkılması zor genlere sahip olmadığınız sürece iş rejime bakıyor anlayacağınız.

3. Önemli olan niyet: Aşırı kilolu insanlar zannedilenin aksine daha yüksek bir metabolizmaya sahipler. Çünkü vücutlarını hareket ettirmeleri daha zor. Bu yüzden “Benim metabolizmam zaten yavaş çalışıyor” gibi bir bahane olamaz. Genleri ya da metabolizmayı kafaya takmışsanız zayıflama olasılığınız var demektir.

4. Kahvaltıyı atlamayın: İş temposunu, yoğunluğu öne sürüp ilk öğünü öğle yemeğine yükleyenler yanlış yapıyor. Güne enerjik başlamak gibi sürekli vurgulanan faydaları bir yana kahvaltı metabolizmayı ateşler. Bu nedenle araştırmalar göre zayıflamayı başarabilen her dört insandan üçü kahvaltıyı es geçmemektedir. Bizden söylemesi.

5. Bir buçuk çekmeyin!: Öğün sayısını üçten beşe, hatta altıya çıkarabilirsiniz. Tabii daha küçük porsiyonlarda olmak şartıyla. Uzun süreli açlıklardan sonra, sık ama az yemek metabolizmayı harekete geçirip kalori harcamanızı sağlar. Büyük porsiyonlarda, düzensiz yemek yemekse metabolizmayı yavaşlatırken vücutta yağ depolanmasına zemin hazırlar.

6. Dinlenme zamanı: Stres; kortizol hormonu düzeyinin yükselmesine neden olur, bu da özellikle bel bölgesinde yağ birikmesine. Egzersiz bunu, vücudun morfini olarak adlandırılan gerginliği azaltan, keyif veren endorfin üretimini sağlayarak gideriyor. Nasıl mı? Tempolu bir yürüyüş, meditasyon ve esneme sizi rahatlatabilir.

7. Dışarıda sizi bekleyen koca bir hayat var: Kış uykusuna yatmışsınız gibi bir mevsimi evde pinekleyerek geçirmenin lüzumu yok. Güneşin az da olsa etkisini gösterdiği günlerde atın kendinizi açık havaya, mesire yerlerine... Yürüyüşten vazgeçtik, açık hava sizi dinlendirecek, stresi azaltıp kilo kaybını sağlayacaktır.

8. Bridget Jones’luk değil ama: Gezdiğiniz gördüğünüz yaşadıklarınız sizin olsun, bize yediğinizi içtiğinizi anlatın. Mesela günlük tutarak işe başlayabilirsiniz. Yediklerinizin çetelesini tutmak, kalori hesabı yapmanızı kolaylaştırır. Arkadaşlarınızın cinsiyet değiştirdiğinizi düşünmelerini istemiyorsanız, bu aramızda bir sır olarak kalabilir elbette.

9. Pembe gözlükleri takın: Yağlı, baştan çıkarıcı yiyecekler yerine sağlıklı, iyi huylu olanları tüketmeye konsantre olun. Tadı tuzu yok, otla besleniyorum diye hemen ümitsizliğe kapılmayın. Düşünün... Plajda kızlar etrafınızı çevirmiş, biri size kendi elleriyle karpuz yediriyor, diğeri güneş yağı sürüyor...

10. No kebap, yes şiş: Akşam yemeği için listemizde kebap var. Ama öyle çeneden yağları akan cinsten değil. Tavuk şiş. Barbeküde sağlıklı, ev yapımı ürünler çıkarabilirsiniz. Tavuk parçalarını ızgarada pişirirken sevdiğiniz sebzeleri de şişe takın, yanına da salata yaptınız mı, değmeyin keyfinize. Bir daha canınız döner çekerse barbekü hazır.

11. Mutfakla barışın: Kendileri için yemek hazırlayanların sadece yiyenlerden daha çok zayıfladıklarını biliyor muydunuz? Sofrada daha küçük porsiyonlar, daha az çeşit olursa tabakta yemek bırakmanın pişmanlığını da yaşamazsınız. 

12. Tabağınızı küçültün: Bir restorana gidiyorsunuz, siparişiniz geliyor. Büyük bir tabağın ortasında bir avuç karides ve bir tutam maydanoz. Ve sonuç. Hâlâ aç olduğunuz için kesenin ağzı biraz daha açılıyor. Halbuki daha küçük ama tatminkâr bir tabakla beyin de mideye “Tamamdır, doydun” sinyali çakıyor. 

13. Temiz raflar: Yanlış anlaşılmasın mutfağın hijyeninden bahsetmiyoruz. Meze, cips, çikolata, gofret  gibi evdeki muzır gıdaların temizliğinden bahsediyoruz. Tabii rafları bu zararlı besinlerden arındırma işlemi ofis için de geçerli. Madem araştırmadan başladık, devam edelim... Yine Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kendini bu muzır yiyeceklerden uzak tutabilenler, tutamayanlara göre yüzde 30 daha az yemek yiyor.

14. Alışkanlıklardan ödün vermeden olmaz: Sabah kahvaltısında, ardından ofiste sigara molalarında, belki öğleden sonra atıştırmasında, akşam yemekten sonra bir bardak çay iyi gider. Peki madem bu kadar çok tüketiliyor bari yeşil çayı deneyin de enerji tüketimini de arttırın.

15. Sağlam kafa sağlam vücut meselesi: Biraları yuvarlayıp sarhoş olmak da kusurlu hareketler arasında. Gramında yedi kaloriyle alkol, gramında dokuz kalori bulunan yağın hemen ardında geliyor. Alkollü içki özellikle yaz aylarında tehlikeli çünkü vücuttaki su kaybını daha da arttırıyor. Bu yüzden içkiyi yudum yudum için ve susuzluğunuzu kontrol altında tutmak için yanınızda su bulundurun.  

16. Soslara dikkat: Salata sizin için faydalı bir öğün olabilir ama sosları değil. Özellikle mayonezli, yağlı ve bol peynirli olanlar. Balzamik sirke ya da yağsız sosları tercih edin.

17. Kaybolmayan sakız: Şekersiz sakızların iki yararı vardır: Yağlı, muzır yiyeceklerin tüketimini azaltır ve saatte fazladan 11 kalori yakmanızı sağlar. Tabii alemin maskarası olmamak için balon patlatmamaya dikkat!

18. Sabır, sabır ya sabır: Diyet programlarının kısa vadeli olmasının nedeni meyvesini hemen almanız.  Ama gerçekte işler böyle gitmez. Programa başladıktan birkaç hafta sonra vücuttan fazla su atılır. Bundan sonra haftada bir - iki kilo vermeniz gerekiyor. Çünkü daha fazlasında yağ kadar kas da kaybediyorsunuz.

19. Tartıyı göz önünden kaldırın: Kilonuz gün içinde bile değişiklik gösterir. Tartıda hoplayıp zıplamak ya da üstünden inmemek durumu değiştirmeyecektir. Üstelik önemli olan saat farkı değil, altı aylık ya da bir yıllık süreçte kilo farkı tespit edebilmek.

20. Oturmaya mı geldiniz?: Atom karınca misali yerinizde durmayın, demiyoruz ama bari edebileceğiniz kadar çok hareket edin. Mesela ofiste yanınıza büyük şişe yerine küçük su bulundurun ki, yerinizden kalkıp yenisini almak zorunda kalasınız. Küçük bir hareket bile metabolizmayı ateşleyecektir.

21. Hareket berekettir: Merdivenleri kullanmak ya da ineceğiniz duraktan önce otobüsten inip yürümek sizi fazla yormaz herhalde. Üstelik bu gibi küçük aktiviteler vücudu esnekleştirir. Bunları daha önce defalarca duydunuz biliyoruz. Bu yüzden merdivenleri ya da sokakları keşfetmeyi unutun. Şehir dışında, kırda ya da sahil şeridinde 30 dakikalık hareketli yürüyüşle150 kalori yakabilirsiniz üstelik sucuk gibi terlemeden. 

22. Kendinizi değil başkalarını gaza getirin: İstikamet arkadaşlarınızla düzenli olarak takıldığınız bar. Eğer iradeli davranabilirsiniz, o geceyi temiz tamamlayabilirsiniz. Yok hayır bu konuda zorlanıyorsunuz o zaman yanınızdakileri içmek için teşvik edin, böylece tek vuruşta yüzlerce kaloriden kurtulun.

23. Anca beraber kanca beraber: Kadınlar sürekli eşlerine ya da sevgililerine birlikte hiçbir şey yapamadıklarına dair sızlanıp dururlar. İşte aranızda sinerji oluşturmak için fırsat ayağınıza geldi. Ona birlikte kilo veren kadınlarla erkeklerin ilişkilerinin daha sağlam olduğunu anlatın. Hatta yatakta kalori yakmak istediğinizi ama bunu ondan çekindiğiniz için söyleyemediğinizi de ekleyin.

24. İki litre su her şeye iyi gelir:  Her ne kadar öyle olduğu zannedilse de su mucizevi bir şekilde yağı eritmez. Ama şeker arzusunu, yorgunluğu, aksiliği söndürüyor. İnsanlar genelde açlıkla susuzluğu yanlış anlar. Yani aslında büyük boy cips yiyeceğimize büyük bir bardak su içmek aynı işi görecektir. Günde yaklaşık iki litre su içmeye çalışın en iyisi. 

25. Televizyonu kapatın: Bunda tartışılacak bir şey yok, erkekler için televizyonun önünde uyuklamak elektrikli süpürgeyle temizlik yapmak kadar gereksiz vakit harcamak. Üstelik muzır gıdalar çok da davetkar gelir. Siz en iyisi televizyonu kapatın ve kendinizi harekete verin.

26. Yeter artık doydun: Eğer aç gözlü bir biçimde hızlı yemek yer, çiğnemeden yutarsanız mideniz beyninize dolu olduğunu söyleyecek zamanı bulamaz. Bu da artık aç olmasanız da yemek yemeye devam ettiğiniz anlamına gelir.

27. Etiketleri inceleyin: Düşük yağ oranı, düşük kalori demek değildir. Ve yağlı yiyeceklerin cips, bisküvi gibi düşük yağ oranlı versiyonlarını bel ölçünüz dikkat çekici hale gelmeden tıkınmayı aklınıza bile getirmeyin.

28. Soğuk iyidir, diri tutar: Havalar daha ısınmadı, kaloriferi kapatamıyoruz ya da düşük ısıda çalıştıramıyoruz diye sitem edebilirsiniz. Ama ortam size soğuk geliyorsa vücudunuz ısı üretmek zorunda kalacak. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve hareket ettirerek kalori yakmanızı sağlar.

29. Kendinizi başarısızlığa hazırlayın: Arada sırada barbekü partisi ya da rakı sofrasında kararlılığınızı kaybedebilirsiniz kuşkusuz. Hepimiz zaman zaman hataya düşeriz. Bu yüzden kendinize kızıp bir anlık kaçamağı sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızın değiştiğine dair bir mesaj olarak kabul etmeyin. Abartmayın yani

30. Gerçekçi olun: Şimdi dürüst olun. “Bir daha fast -food mu asla!” demek “Bir daha nefes almayacağım” demek gibi bir şey. Arada sırada kendinize kaçamak için fırsat verin ki başarısızlığa düştüğünüzü hissetmeyin. Her gün olmadığı sürece atıştırmak kötü değildir.

31. Tadını çıkarın eğer yapabiliyorsanız: Diyetler başarısızlık üzerine kuruludur. Diyet yapıp kilo verirsiniz, istediğiniz kiloya kavuşup da diyeti bıraktığınızda fazlalıklar yeniden ortaya çıkar. O zaman neymiş? Zayıflamak yaşam tarzınızda uzun vadeli değişiklikler yapmakla ilgilidir. Yeni yiyecekler ve aktiviteler deneyin. Kim bilir belki daha eğlenceli vakit geçirirsiniz.

32. Düşmanınızı tanıyın: Eğer kendinizi bilgiyle kuşatırsanız, kilo vermeye de yakınlaşırsınız. Doktorunuzla, beslenme uzmanınızla görüşün, kitaplar okuyun. Böylelikle hem daha bilinçli kilo verirsiniz hem de kilonuzu koruyabilme yollarını öğrenirsiniz. 

 


EN SON EKLENEN HABERLER
Arda`nın forma numarası belli oldu  

Rita`dan seksi pozlar  

Liverpool hayranı, Annabelle Alana  

Deadpool’un yeni fragmanı yayında  

Yılmaz Erdoğan futbol takımı kuruyor  

Benzinle çalışan kalemtıraş geliştirdi  

Rihanna`dan sokak modası  

LeBron James’ten sanal gerçeklik videosu  

Star Wars: The Force Awakens’tan yeni rekor  

Apple`dan Twitter`a transfer  

Lemmy Kilmister hayatını kaybetti  

Galatasaray`ın yeni yengesi, Rose Bertram  

Uzun boylu valenin Lamborghini Aventador’la imtihanı  

İkinci güzele porno film teklifi  

Beyaz melek, Val Fit  

Star Wars Kapalı Çarşı`dan giyiniyor  

Gigi`den uyarı  

Boston Dynamics’in robot köpekleri ren geyiği olursa  

Bunu yaparsanız WhatsApp çöküyor!  

Rugby hayranı, Estelle George  

 
Fortune iPad Versiyonu

Sezonun hangi transferi sizce lige damgasını vuracak?

Robin van Persie (Fenerbahçe)
Lukas Podolski (Galatasaray)
Mario Gomez (Beşiktaş)

 


Yazarlar

Ceyhun Yılmaz  

Okay Gönensin  

Melih Can  

Sedat Sertoğlu  

BOXER BÜLTENE ÜYE OLMAK İSTER MİSİNİZ?
Otomobilden spora, modadan teknolojiye en yeni haberlerle hazırlanan şık Boxer bülteni emailinize gelsin! 
RSS | Sık Kullanılanlara Ekle

Erkek Kulübü

  Boxer TV

  Harem Fotogaleri

  Oyunlar

  Fotogaleri

Ana Sayfa | Erkekler Kulübü | Boxer TV | Harem | Oyunlar | Boxer Dergisi | Fotogaleri | Üyelik | İletişim